CRAFTPEDIA ARTCADEMY

STRONA GŁÓWNA / Directorio Craftpedia


Szkło, ceramika i garncarstwo:
Szkło, ceramika i garncarstwo
Kadź na wodę

Kadź na wodę

"Sztuka ceramiki szkliwionej, która pochodzi z Bizancjum, pojawiła się w Pafos i Lapithos w XIV wieku ne. Surowcem do wyrobu ceramiki była - i do dziś jest - glina, która w przypadku ceramiki Lapithos musi być bardzo dobrej jakości, bez ciał obcych, lepka i drobna. Ten rodzaj gliny, który można znaleźć tylko w Lapithos, został nazwany ""kouliastos"" ze względu na sposób jej przetwarzania. Na początku XX wieku, podczas jak i po I wojnie światowej, napływ rzemieślników z Azji Mniejszej okazał się przełomowym w historii wyrobu ceramiki Lapithos. Sztuka garncarska jest głęboko zakorzeniona w Lapithos i nierozerwalnie związana z jego mieszkańcami."

  Kraj:  Cyprus


Mistrz ceramiki

Mistrz ceramiki

"Mistrz ceramiki Damián Ponce urodził się w 1951 r. Od 1975 r. jest właścicielem warsztatu znajdującego się w wiosce Castro del Río w prowincji Kordoba. Kiedy miał 19 lat, postanowił przekształcić swoją pasję w zawód i zaczął studiować ceramikę. Był członkiem Andaluzyjskiej Federacji Rzemieślników, gdzie z tworzył nowe koncepcje rzemiosła. W 2014 roku otrzymał od rządu andaluzyjskiego dyplom rzemieślnika za swoją pracę. W swoim warsztacie produkuje unikalne wyroby ceramiczne, z których najbardziej popularne są jego repliki obrazu ""Las Meninas"" (Panny dworskie)."

  Kraj:  Spain/Andalusia/Cordova


Porcelanowa filiżanka do kawy

Porcelanowa filiżanka do kawy

"Przedmiot przedstawia porcelanową filiżankę do herbaty, doskonały przykład sztuki ceramicznej. Stosowaną techniką jest proces tworzenia ceramiki poprzez witryfikację. Główne procesy w sztuce ceramicznej to: szkliwienie, dekoracja i wypalanie. Zastosowanymi materiałami są głównie kaolinit, ale także skalenie, glina kulista, szkło, popiół kostny, steatyt, kwarc i alabaster. Wideo „Ceramika wiejska w Andaluzji” ilustruje tradycję sztuki ceramicznej w Mijas w Andaluzji."

  Kraj:  Spain


Prezentacja techniki

Prezentacja techniki

Na filmie zaprezentowano technikę

  Kraj:  Belgium


Pasja do garncarstwa

Pasja do garncarstwa

"Jeszcze kiedy był małym chłopcem, Miguel Ángel Torres z prowincji Kordoba wiedział, że chce zostać ceramikiem i garncarzem. Dziś, w wieku 50 lat, jest posiadaczem dyplomu rzemieślnika nadanym przez rząd regionalny Andaluzji. Wyróżnienie to otrzymał w 2014 roku. Prace z gliny i kamienia tworzy w swojej pracowni w La Rambla w prowincji Kordoba prowadząc swoją włsną firmę od 1999 roku. Obecnie stara się on przekazać swoją wiedzę i doświadczenie nowemu pokoleniu aby ta forma rzemiosła nie wymarła. Wszystkie jego dzieła są całkowicie ręcznie robione, od poszczególynych elementów aż po polerkę i zdobienia."

  Kraj:  Spain/Andalusia/Cordova


Sztuka dmuchania szła

Sztuka dmuchania szła

Sztukę dmuchania szkła wynalezionona Bliskim Wschodzie na terytoriach zamieszkałych przez fenicjanw 20 roku p.n.e. Dzięki tej technice możliwe było porzerzenie zastosowania szkła do tworzenia biżuterii i ozdób o naczynia i inne wyroby pierwszej potrzeby. Wydmuchiwanie szklanych wazonów i przedmiotów artystycznych odbywa się w zasadzie w taki sam sposób, jak przed wiekami. Dmuchacze szkła zanurzają żelazną rurę w półpłynnej masie szklanej i nabierają niewielką ilość stopionego szkła na jej koniec. Następnie toczą stopione szkło na drewnianej łopatce lub metalowej płycie, aby nadać mu początkowy kształt. Dmuchając w rurę, tworzą bąbelek, a drewnianymi łopatkami z perforacją i mokrymi gazetami kształtują szkło. Do cięcia półpłynnego szkła można użyć nożyc. Nakładane dodatkowo kawałki roztopionego szkła można następnie nakładać na teorzony wyrób i formować z nich różnego typu elementy ozdobne. Wszystkie rodzaje szkła mogą być barwione przez dodanie do stopu metali, tlenków metali lub innych związków.

  Kraj:  Europe


Technika barwionego szkła

Technika barwionego szkła

Ten przedmiot reprezentuje typowe zabarwione kolorowe okno kościoła wykonane z barwionego szkła hartowanego. Witraże to okna dekoracyjne wykonane z małych kawałków szkła połączonych profilami ołowianymi. Zastosowaną techniką jest „witraż”. Głównym zastosowanym materiałem jest szkło. Profile mogą być wykonane z ołowiu, cynku, miedzi, mosiądzu lub ołowiu pokrytego mosiądzem. Technika ta ma swoje początki w epoce rzymskiej i bizantyjskiej, była bardzo popularna pod koniec średniowiecza w całej Europie. Film pokazuje proces wykonania małego witrażu.

  Kraj:  Spain


Tradycja i nowoczesność ceramiki wytwarzanej w basenie Morza Śródziemnego

Tradycja i nowoczesność ceramiki wytwarzanej w basenie Morza Śródziemnego

Pochodzący z Almerii artysta Antonio Flores poświęcił ponad 30 lat swojego życia ceramice. Od najmłodszych lat pasjonował się tym rzemiosłem i postanowił studiować sztukę użytkową iartystyczną ze specjalizacją ceramika artystyczna. Przez lata swojej kariery szkolił nowych rzemieślników. Prowadzi także zajęcia dla osób wykluczonych społecznie, wykorzystując sztukę jako metodę włączenia społecznego. Jego niegasnąca kreatywność wynika z ciągłego doszkolenia i badań nad nowymi technikami oraz utrzymywaniaa ścisłego związku między tradycją a innowacją. Niektóre z jego prac obejmują ceramiczne reprodukcje dzieł z okresu neolitu, a także dzieła hiszpańsko-muzułmańskie, które można znaleźć w Muzeum Archeologicznym w Almerii. Obecnie jego praca koncentruje się na tworzeniu projektów zastaw stołowych, współpracując z wieloma restauracjami w Hiszpanii.

  Kraj:  Spain/Andalusia/Almería


Talerze i ceramika użytkowa

Talerze i ceramika użytkowa

"Ceramika na Cyprze sięga okresu neolitu. Odkrycia archeologiczne potwierdzają, że ludzie używali w tym czasie ceramiki z gliny, a nawet dekorowali nią swoje domy. Artyści tamtych czasów wiedzieli już jak zrobić szkliwo i opracowali techniki polerowania. Ceramika była często dekorowana szeregiem obrazów, a podczas rytuałów, obrzędów religijnych stosowano maski ceramiczne. Uważa się, że najbardziej imponujące formy i wzory dekoracyjne zostały wymyślone już w okresie wczesnego i środkowego neolitu. Ten sam okres dał nam wiele wczesnych statuetek z terakoty, głównie żeńskich. Gliniane figurki były ważne zarówno w świętych sanktuariach, jak i domach."

  Kraj:  Paphos, Cyprus


Unikalne dzieła, które nadają artystyczny status ceramiki

Unikalne dzieła, które nadają artystyczny status ceramiki

Ponad 20 lat temu Matthew Weir przeprowadził się z Londynu do wioski Níjar w Almerii. Ten rzemieślnik nigdy nie wyobrażał sobie, że swoją profesjonalną przyszłość znajdzie w tradycji tego miejsca. Wkrótce zainteresował się tajnikami ceramiki i nauczył się korzystać z koła garncarskiego w warsztacie braci Góngora. W 2000 roku nakręcił film dokumentalny o ceramice w Níjar, który pokazuje każdy etap procesu produkcyjnego aby to dziedzictwo nie zostało utracone. W swoich pracach stosuje ksylografię i rysowanie, co czyni je wyjątkowymi.

  Kraj:  Spain/Andalusia/Almería


Wytwarzanie masek Gille

Wytwarzanie masek Gille

Binche Carnival to najsłynniejsza impreza karnawałowa w Belgii. Pierwsze wzmianki o karnawale Binche datowane są na 1395 rok, kiedy ludzie spotykali się przy ognisku w dzień Marti Gras, aby świętować koniec zimy. W obecej formie impreza znana jest zaś od 1500 roku. Tradycyjną postacią karnawału jest Gille, rodzaj chłopskiej maski noszonej przez wszystkich uczestników w dzień Marti Gras. Kostium jest wykonany w całości ręcznie. Na załączonym filmie zaprezentowano proces produkcji maski Gille.

  Kraj:  Belgium


"Wytwarzanie ""Teste do Moro - Głów Maurów"" w Caltagirone"

"Wytwarzanie ""Teste do Moro - Głów Maurów"" w Caltagirone"

"Załączony film prezentuje poszczególne etapy produkcji słynnych ceramicznych ""Głów Maurów"", typowego sycylijskiego rękodzieła. Pierwszy etap polega na nadaniu kształtu dziełu. Dzieje się to poprzez toczenie i modelowanie. Drugim krokiem jest suszenie. Po nadaniu ostatecznego kształtu glinianą figurkę pozostawia się do czasu, aż z gliny odparuje całą woda. Następnie przechodzi się do pierwszego wypalania w piecu, co trwa 13 godzin. Po pierwszym wypaleniu wszystkie figury są malowane, przyjmując biały kolor. Po zakończeniu malowania elementy są gotowe do przekazania dekoratorom, którzy nadadzą kreacji ostateczny wygląd. Ostatnim krokiem jest drugie wypalanie w piecu. Jest to najważniejsza faza, w której firgurki przybierają jaśniejszy odcień uwydatniając w ten sposób kolory i kształty."

  Kraj:  Sicily, Italy


Ceramika La Cartuja

Ceramika La Cartuja

Szlachetna ceramika andaluzyjska wytwarzana była w klasztorze La Cartuja w Sewilli w XIX wieku. Obecnie produkowana jest w Salteras, gdzie 12 ceramików tworzy lakierowane wyroby ceramiczne, glazurę oraz porcelanę. Technika: stała mieszanina jest rozprowadzana na formie i suszona. Płynną mieszaninę przygotowuje się i wstrzykuje do form gipsowych do pierwszego wypalania w temperaturze 1120 stopni przez 12 godzin. Kolor utrwala się podczas drugiego wypalania w temperaturze między 700 a 850 stopni przez 20 godzin, po czym formę zanurza się w białej glazurze. Po raz ostatni wypala się ją w temperaturze 1015 stopni przez 12 godzin. Zadziory są usuwane, a drobne niedoskonałości polerowane. Główne materiały: glina z Anglii, kaolinit z Bureli, piasek z Kadyksu, węglan wapnia, krzemionka i skalenie.

  Kraj:  Andalusia, Spain


Ceramika La Rambla

Ceramika La Rambla

Ceramika La Rambla jest ceramiką charakterystyczną ze względu na swą biel, oraz porowatą glinę o zadziwiającej zdolności do chłodzenia płynnej zawartości kadzi na wodę, misek, słoików, butelek itp. Jest również używana do produkcji akcesoriów kuchennych, ogrodniczych i budowlanych, takich jak płytki i elementy oświetleniowe. Technika: glina jest uzyskiwana z gleby, oczyszczana i rozkładana w słońcu. Następnie jest przesiewana i ugniatana, oraz formowana przy użyciu tokarki w celu osiągnięcia pożądanych kształtów. Następnie ceramika jest suszona i wypalana w piecu w 1000º C. Na koniec jest szkliwiona kolorowym szkłem, dekorowana i polerowana, a następnie wypalana po raz drugi. Głównym materiałem jest miejscowa glina, woda i sól. Pierwsze odkrycia pucharów dzwonowatych wytwarzanych lokalnie w La Rambla (Cordoba) pochodzą z epoki brązu. Ta prehistoryczna ceramika utrwaliła się w okresie okupacji arabskiej. Najbardziej charakterystyczną datą w historii ceramiki z La Rambla jest rok 1460, z którego to pochodzi pierwsza pisemna o niej wzmianka.

  Kraj:  Almería, Andalusia, Spain


Czarne garnki z Marginea

Czarne garnki z Marginea

Czarna ceramika Marginea jest wyjątkowa w Europie ze względu na fakt, że jej kolor jest uzyskiwany bez użycia farb. Tradycja garncarstwa w Marginea (Bukowina, powiat Suczawa) jest niezwykle stara i sięga 1500 roku. Niektórzy autorzy uznają, że czarna ceramika z Marginei jest dziedzictwem dacyjskim, ze względu na odnaleźione fragmenty tego rodzaju ceramiki na niektórych stanowiska charcheologicznych miejscach Gotów Dacyjskich oraz neolitycznych. Mimo iż sztuka wytwarzania czarnej ceramiki była przekazywana z pokolenia na pokolenie, obecnie w Marginei odnaleźć można jedynir kilka garncarzy. Tajemnica czarnej ceramiki polega na unikatowym sposobie jej wypalania. Pod koniec wypalania wszystkie otwory w piecu są zatykane. Płomienie zostają zduszine, a powstały dym barwi powierzchnię naczyń. Z kolei szlifowanie kamieniem bogatym w kwarc daje wspaniały metaliczny połysk. Tradycyjna technika zdobienia to właśnie polerowanie specjalnym kamieniem (który nadaje szary odcień mieszając się z metaliczną czernią. Dodatkowo naczynia są zdobione geometrycznymi motywami: spiralami, przerywanymi liniami, jodełkami.

  Kraj:  Romania/Bucovina


Garncarstwo

Garncarstwo

Kubek jest wytwarzany z gliny tradycyjną techniką wykorzystującą koło garncarskie. Ceramika była produkowana w ten sposób w całej Słowacji. W poszczególnych regionach wyroby różnią się wykończeniem. znana jest z ceramiki majolikowej z regionu Modra zaś wschodnia Słowacja z ceramiki z regionu Pozdisovce. Formowanie kubka zaczyna się od kawałka gliny, który następnie formuje się wyciągając ścianki boczne. Powierzchnie wygładza się za pomocą gąbki. Na końcu dokleja się ucho. Po wyschnięciu kubek jesy wypalany w piecu elektrycznym w temperaturze 950 stopni Celciusza. Po pierwszym wypalaniu kubek jest szkliwiony poczym powtórnie się go wypala.

  Kraj:  whole Slovakia


Garncarstwo

Garncarstwo

"Ceramika na Cyprze sięga okresu neolitu. Odkrycia archeologiczne potwierdzają, że ludzie używali w tym czasie ceramiki z gliny, a nawet dekorowali nią swoje domy. Artyści tamtych czasów wiedzieli już jak zrobić szkliwo i opracowali techniki polerowania. Ceramika była często dekorowana szeregiem obrazów, a podczas rytuałów, obrzędów religijnych stosowano maski ceramiczne. Uważa się, że najbardziej imponujące formy i wzory dekoracyjne zostały wymyślone już w okresie wczesnego i środkowego neolitu. Ten sam okres dał nam wiele wczesnych statuetek z terakoty, głównie żeńskich. Gliniane figurki były ważne zarówno w świętych sanktuariach, jak i domach."

  Kraj:  Cyprus


Krywulki - łomkowskie kołnierze ze szklanych korali

Krywulki - łomkowskie kołnierze ze szklanych korali

Ta biżuteria jest unikalnym produktem łemkowskiej mniejszości etnicznej regionu Hutzul, w południowo-wschodnim zakątku Polski pogórza karpackiego. Krywulki to nazwa nadana naszyjnikom z koralików, które są wykonane albo na małym krośnie, albo za pomocą igły, poprzez skrupulatne i cierpliwe nawlekanie 2-milimetrowych koralików na mocny sznurek. Przed wojną bogate młode kobiety często nosiły wersje o szerokości do 15 cm, które bardzo przypominały kołnierze. Mniej zamożni zwykle mogli sobie pozwolić tylko na jeden wąski kawałek, który nosili z haftowaną bluzką i gorsetem.

  Kraj:  Poland, Carpathian and Bieszczady mountain


Ludowe garncarstwo z Chałupek

Ludowe garncarstwo z Chałupek

Chałupki to mała wieś zlokalizowana w województwie świętokrzyskim. Jest ona znana ze swoich tradycji garncarskich nie tylko w Polsce ale także w Europie. Początki garncarstwa w Chałupkach datowane są na XVI wiek. Jeszcze w 1935 rokufunkcjonowało tam 69 pracowni garncarskich, a 40 lat później już tylko 40.Umiejętności i tradycje garncarskie są przekazywane z pokolenia na pokolenie jako, że zwykle całe rodziny zajmowały się tym niezwykle rzadkim obecnie rzemiosłem.

  Kraj:  Poland, Swietokrzyskie, Chalupki


Malowanie na szkle

Malowanie na szkle

Obrazki malowane na szkle stanowią typowy przykład malarstwa ludowego. Tradycyjnie zawierały one sceny religijne oraz świeckie. Uważano, że obrazy portretujące świętych chronią ich właścicieli. Świeckie obrazy przedstawiające kompanię zbójników Janosika stanowią oryginalny słowacki wkład w europejskie dziedzictwo malunków na szkle. Malarstwo na szkle rozwijane było w rodzinach, które tradycyjnie parały się produkcją wyrobów szklanych. Do celó malarskich wykorzystuje sie cienkie tafle szkła. Malarz podkłada pod taflę grafikę i odrysowuje kontury. Bardziej doświadczeni malarze nie korzystają z wzoru, samodzielnie tworząc zarys obrazu. Kontur malowany jest rozrzedzoną czarną farbą przy pomocy cienkiego pędzla. Po wyschnięciu na konturów nanoszone są detale, np. twarze, większe elementy dekoracyjne czy wreszcie tło. Początkowo do malowania na szkle używano farb temperowych zmieszanych z żółtkiem jaja i innymi składnikami w celu zwiększenia przyczepności do drewna. Współcześni artyści używają specjalnych farb do szkła lub farb olejnych, kóre schną dłużej ale są bardziej trwałe i wygądają lepiej. Dawniej wykorzystywane samodzielnie wytwarzane pędzle z naturalnego włosia. Obecnie zastępuje się je pędzlami dostępnymi w sprzedaży.

  Kraj:  Central and Eastern Slovakia


Polska ceramika z Bolesławca

Polska ceramika z Bolesławca

Garncarstwo od lat stanowi jedną z nawjażniejszych sektorów w Bolesławcu, polskim mieście zlokalizowanym na Dolnym Śląsku. Ceramika produkowana od XIX wieku do dziś zachowała swój oryginalny i unikatowy charakter. Każdy produkt jest ręcznie malowany lub stemplowany. Wszystkie produkty wytwarzane są z glinki ceramicznej. Są one formowane, ręcznie malowane i wypalane w temperaturze 1250 stopni Celciusza.

  Kraj:  Poland, Lower Silesia


produkcja szkła kryształowego

produkcja szkła kryształowego

"Huta szkła kryształowego Julia to prestiżowa marka obecna na rynku od bezmała 200 lat. Jako dział produkcyjny firmy Kolglass wytwarza najwyższej jakości kryształy, wykonane w pełni ręcznie i charakteryzujące się finezją wykończenia. ""Julia"" specjalizuje się w produkcji ręcznie formowanego szkła kryształowego, dmuchanego i prasowanego. Firma posiada bogatą tradycję w procesie produkcji szkła, a szlifowanie, piaskowanie, grawerowanie i malowanie sprawia, że produkty są wyjątkowe. Szeroka gama wielokolorowych kryształów z unikalnym ręcznym procesem produkcyjnym wyróżnia produkty firmy. "

  Kraj:  Poland, Lower Silesia


Produkcja szkła Murano, Fornace Colleoni

Produkcja szkła Murano, Fornace Colleoni

Szkło Murano jest znanena całym świecie jako produkt najwyższej jakości. Sztuka tworzenia wytrobów szklanych ewoluowała w Murano między XV i XIX wiekiem. Proces wytwarzania tego rodzaju szkła jest bardzo trudny i od kilku lat mistrzowie szklarzy z Murano mają monopol na tajemnice związane z produkcją. Szkło jest wykonane z piasku lub tłuczki szklanej i obrabiane, gdy jest jeszcze gorące. Rzemieślnik musi je obrabiać natychmiast po rozgrzaniu w piecu, aby nadać mu pożądany kształt. Istnieją różne techniki stosowane od stuleci do wytwarzania rodzajów szkła artystycznego. Wyróżnić można takie wyroby jak szkło dmuchane, kryształ, szkło filigranowe, szkło mleczno-białe i wiele innych. Mistrzowie szklarscy nadają wyrobom różne kształty, tworząc szklanki, talerze lub inne przedmioty i malują je różnymi kolorami. Wideo pokazuje wytwarzanie szkła przez rzemieślników z Murano z lokalnego zakładu o nazwie „Fornace Colleoni”.

  Kraj:  Veneto, Italy


Tradycyjne naczynia ceramiczne z Horezu

Tradycyjne naczynia ceramiczne z Horezu

"Ceramika Horezu to wyjątkowy rodzaj rumuńskiej ceramiki, która jest tradycyjnie produkowana w mieście Horezu w północnej Olteni (hrabstwo Vâlcea). Ze względu na swój kunszt ceramika Horezu została wpisana w grudniu 2012 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Techniki stosowane do tworzenia ceramiki Horezu pochodzą z czasów starożytnych, i mają ponad 2000 lat. Załączony materiał wideo przedstawia garncarza i jego rodzinę, którzy formują, dekorują, a następnie wypalająp naczynie. Proces rozpoczyna się od obróki przyniesionej do warsztatu garncarza czerwonej gliny. Z wyrobionej gliny usuwa się zanieczyszczenia, dzieli na kulki, a następnie obrabia na kole. Lepienie garnków wymaga specjalnej techniki i sprawności, ponieważ glina nie powinna wyschnąć. Po ukształtowaniu garnki pozostawia się do wyschnięcia w cieniu na kilka dni, a następnie wypala w specjalnych piecach po uprzednim ich zdobieniu. Dominującym symbolem ceramiki Horezu jest kogut, choć spotyka się także inne symbole. Kolory to żywe odcienie ciemnobrązowego, czerwonego, zielonego i niebieskiego, a także tzw. kolor ""kości słoniowej Horezu""."

  Kraj:  Romania/Oltenia