CRAFTPEDIA ARTCADEMY

DOMOV / Craftpedia


Kov a kovanie:
Kov a kovanie
Drotárstvo

Drotárstvo

Drotárstvo je zapísané medzi nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska. Drotári symbolizovali Slovákov v 19. storočí. Pôvodne drotári opravovali diery v kovových nádobách, akými sú hrnce alebo panvice, neskôr vyrábali praktické vecí do domácnosti a kuchynský riad. Putovní drotári prechádzali z dediny do dediny s drotárskymi batohmi, kde mali všetko, čo k svojmu remeslu potrebovali. Neskôr sa rozšírili zo Slovenska do zahraničia, až do vzdialených krajín, akými sú Rusko, USA, Argentína alebo Austrália. Schopní drotári si založili remeselné dielne a neskôr dokonca aj manufaktúry. Hoci toto remeslo bolo postupne nahrádzané hromadnou výrobou na začiatku 20. storočia, dodnes sa zachovala jeho umelecko-remeselná podoba. V ukážke je krátky profil majstra ľudovej umeleckej výroby Ladislava Jurovatého. Základným materiálom drotárov je drôt a základnou formou je pružinka, ktorá sa vyrába navíjaním na ihlici. Následne sa z drôtu formujú rôzne tvary, na čo sa používajú viaceré typy nástrojov, najmä kliešte. Umelecký drotár môže pracovať podľa grafického návrhu alebo podľa vlastnej predstavivosti. Jeho tvorba si vyžaduje veľa času, trpezlivosti, pracovitosti a pokory. Prirodzenou vlastnosťou drôtených výrobkov je ich ornamentalita.

  Krajina:  pôvodne severozápadné Slovensko, neskôr celé Slovensko


Kovovýroba z medi a mosadze

Kovovýroba z medi a mosadze

Meď je jedným z prvých kovov, ktoré ľudia používajú už od staroveku. Tento kov je laminovateľný a vhodný na kovanie a obrábanie, takže mal vynikajúce remeselné využitie, a to tak čisté ako aj v zliatine s inými kovmi, ako je mosadz alebo bronz. Vďaka vynikajúcej tepelnej vodivosti sa používa na výrobu destilačných prístrojov, kotlov, zvitkov atď. Výrobca kotlov je starodávne remeslo, ktoré produkovalo kotle a iné kovové hrnce, ktoré boli distribuované po celom regióne. Proces v medenej výrobe začína od ťažby rudy a jej premývania až po tavenie a tvarovanie pomocou nástrojov, ako sú sekáče a kladivá. Niekdy sa odlievajú pri vhodnej teplote. Proces výroby týchto predmetov zahŕňa tiež navrhovanie rytín pomocou razenia, leštenia a techník pridávania rukovätí alebo hrotov, zvárania rôznych úchytov, kĺbov, atď. Meď je najpoužívanejší materiál, rovnako ako mosadz, bronz, železo a v poslednom čase hliník.

  Krajina:  Extremadura a Andalúzia, Španielsko


Príbory z Taramundi

Príbory z Taramundi

Výroba príborov je jednou z najdôležitejších remeselníckych činností v Taramundi od 18. storočia. Nože majú tri základné časti a to čepeľ, rukoväť a krúžok. Hlavným materiálom použitým na výrobu čepelí je nehrdzavejúca oceľ, odolná proti oxidácii a opotrebeniu, ale ťažšie formovateľná ako uhlíková oceľ, ktorá je tradične používaným materiálom. Remeselník pracuje na skrútení kovu a vyrezáva drevo, aby vytvoril rukoväť zdobenú farebnou geometriou. Čepeľ je vyrobená zo železa, mosadze, nehrdzavejúcej ocele, alpaky a dokonca zo striebra. Rukoväť je vyrobená z dreva vresu, dubu, olivovníka, ebenu atď., alebo z nedrevených materiálov, ako sú striebro, parohy jeleňa alebo kravy. Výroba nožov a vreckových nožov v Taramundi začala v dôsledku geofyzikálnych podmienok územia, kde sa nachádzajú ložiská železa, množstvo vody a lesného bohatstva, čo viedlo k inštalácii paliet a kováčskych výrobkov a rozvoju kováčskych remesiel.

  Krajina:  Asturias, Španielsko


Remeslá, damascénske spracovanie kovov

Remeslá, damascénske spracovanie kovov

Položka zobrazená na obrázku je damascénske umelecké dielo. Použitá technika je ukážkou jedinečného damascénskeho umenia. Použité materiály sú oceľ, zlato, striebro a mnoho ďalších. Názov pochádza z mesta Damašek, ale pôvod tohto umenia je z Číny, Japonska a samozrejme z Perzie. Avšak v Španielsku a hlavne v Tolede sa toto umenie stalo v dávnych dobách jedným z najobľúbenejších v celej Európe. Toto video ukazuje techniku majstra tohto kováčskeho umenia a kroky podniknuté na dosiahnutie výsledku.

  Krajina:  Španielsko


Ručne kované  podkovy belgického štýlu

Ručne kované podkovy belgického štýlu

Video ukazuje ručnú výrobu podkovy. Remeselníci pracujú so železom, keď je ešte horúce, kladivom a inými nástrojmi, ktoré dajú železu tvar podkovy.

  Krajina:  Belgicko


Sila kovania

Sila kovania

Rodinný podnik špecializovaný na kutie a kovanie so sídlom v Úbede v Jaén. Ich práce boli ocenené v posledných dvoch ročníkoch španielskej ceny remesiel Unicaja za kováčsku modalitu. Tento podnik bol tiež jedným z finalistov v poslednom ročníku španielskych remeselných ocenení udelených ministerstvom priemyslu. Ich práca súvisí s obnovením historického dedičstva, vďaka čomu mali interakcie s národnou sieťou tradičných „Paradores“.

  Krajina:  


Sochy z Granady modelované s charakterom

Sochy z Granady modelované s charakterom

Miguel Moreno je sochár z Granady, ktorého práca putovala po Spojených štátoch aj Európe. Tento umelec vytvoril unikátne diela z kovu a je tiež autorom niekoľkých monumentov umiestnených v rôznych španielskych mestách. Vo svojej dielni, ktorá je prístupná verejnosti, navštevujú hodiny študenti z rôznych európskych univerzít. Kovanie, zváranie aj s využitím striebra.

  Krajina:  Španielsko/Andalúzia/Granada


Výroba nožov Berti

Výroba nožov Berti

Video ukazuje techniku, ktorú remeselníci používajú na vlastnoručnú výrobu nožov. Remeselníci pracujú najprv s kovom, keď je ešte horúci, a potom mu dávajú tvar; nakoniec opracujú drevo na zhotovenie rukoväte a tieto dva komponenty spoja do jedného výrobku.

  Krajina:  Florencia, Taliansko


Výroba nožov a kovanie železa

Výroba nožov a kovanie železa

Všetky časti noža sú ručne vyrobené: čepeľ je ukovaná z kusu kolesa starého voza, oceľ je diferenčne tepelne upravená a konečný výsledok je vyleptaný v kyseline chlorovodíkovej, aby sa odhalil krásny vzorec oxidu kremičitého v oceli; rukoväť je vyrezaná do daného tvaru z vetvy stromu.

  Krajina:  Trento, Taliansko


Výroba z tepaného železa

Výroba z tepaného železa

Video ukazuje proces výroby železa od jeho počiatočnej fázy. Remeselníci s ním pracujú keď je horúce, po jeho rozžeravení vo vnútri pece. Dávajú železu tvar pomocou kladiva a iných špecifických nástrojov. Nakoniec sa jednotlivé kusy spoja, aby sa vytvorili rôzne tvary a predmety.

  Krajina:  Emilia-Romagna, Taliansko


Damascénska technika výroby mečov  - Damascénsky oceľový meč

Damascénska technika výroby mečov - Damascénsky oceľový meč

Položka zobrazená na obrázku je hotový damascénsky oceľový meč. Použitá technika je damascénska technika kovania. Hlavným kovaným materiálom je miešaná damascénska oceľ. Ako už názov napovedá, pôvod tejto ocele je v meste Damašk v Sýrii. V roku 1.400 však existovala veľká tradícia kovania damascénskej ocele v Tolede, zvaná Toledská oceľ, ktorá sa rozšírila po celej Európe. V tomto videu sú znázornené všetky kroky pri zváraní ocele a kovaní meča, ktoré ilustrujú jedinečný štýl a techniku tohto jemného a zriedkavého kováčskeho umenia.

  Krajina:  Toledo, Španielsko


Manneken Pis

Manneken Pis

Video ukazuje techniku, ktorú použil belgický remeselník na výrobu ručne vyrobenej kópie Manneken Pis. Remeselník pracuje so železom a reprodukuje perfektnú kópiu sochy.

  Krajina:  Belgicko


Nôž z damascénskej ocele

Nôž z damascénskej ocele

Nože z damascénskej ocele zaujímajú medzi nožmi výnimočné postavenie. Čepeľ noža vzniká kutím aspoň dvoch rôznych typov ocele. To zabezpečí jednak peknú kresbu a zároveň funčné vlastnosti, to znamená, že nôž bude tvrdý a zároveň nebude krehký. Pri kutí ocele je dôležitá najmä správna teplota. Postupným krájaním, skladaním a kováčskym zváraním napokon vznikne až 400 vrstiev ocele. Finálny tvar čepele noža sa schladí v popole a následne sa kalí. Potom sa čepeľ brúsi, šmirgľuje a preleští na filci. Nakoniec sa leštený povrch materiálu leptá, čím sa ukáže mozaika s viac alebo menej jemnou a pravidelnou štruktúrou. Vybrúsi sa rukoväť, aby dobre sedela v ruke. Materiálom na rukoväť sú mamutie kly, fosílne kosti, parohy alebo exotické dreviny. Nakoniec sa nôž nabrúsi a vyskúša sa jeho ostrosť. Pri kovaní damascénskej ocele nevie ani kováčsky majster až do poslednej chvíle, ako bude jeho výsledný produkt vyzerať, čo je na tejto práci najzaujímavejšie.

  Krajina:  Česká republika


Pastiersky kovový nôž

Pastiersky kovový nôž

Nože, známe ako tsakoudi, sú ručne vyrobené predmety pozostávajúce z dvoch základných častí, kovovej časti, čepele, ktorá je vyrobená hlavne z ocele, a rukoväte z kosti barana. V prípade výroby normálneho noža a noža tsakoudi sa postupuje rovnako a používajú sa rovnaké materiály, existuje však jeden zásadný a významný rozdiel. Normálny nôž je v plnej veľkosti, zatiaľ čo tsakoudi je skladací nôž, ideálny a bezpečný na nosenie vo vrecku alebo taške. Materiál rukoväte je domáceho pôvodu, zatiaľ čo oceľ sa vyrába a dováža zo zahraničia. Môže byť tiež vyrobená z oceľových častí starých strojov alebo automobilov. Rukoväť na tsakoudi je vyrobená výlučne z rohu barana, kvôli väčšej flexibilite pri manipulácii s materiálom.

  Krajina:  Cyprus


Príbory pre domácnosť

Príbory pre domácnosť

Niektoré predmety pre domácnosť, ako sú vázy a nádoby, sa v niekoľkých oblastiach Cypru vyrábali pomocou špeciálnej metódy kovania striebra. Tradičná dekorácia je delikátne remeslo, ktoré ovíja jemný strieborný drôt do nádhernej ručne vyrábanej dekorácie. Tieto predmety sa využívali pri špeciálnych príležitostiach a symbolizovali spoločenské postavenie a bohatstvo ich majiteľov.

  Krajina:  Cyprus


Ručne vyrobené hliníkové nádoby - tradičná technika tavenia kovov

Ručne vyrobené hliníkové nádoby - tradičná technika tavenia kovov

Vo videu remeselník ukazuje výrobu tradičného rímskeho ručne vyrábaného hliníkového hrnca (ceaun). Najprv roztaví kov, potom vyplní prázdny tvar (formu) pieskom a stlačí. Neskôr vytiahne roztavený materiál z pece a naleje ho do formy. Okolo formy rozmiestni rozžeravené uhlie. Po nejakej dobe vytiahne hrniec z formy a následne ho vyleští, umýva a zdobí. Rímske ručne robené hliníkové hrnce majú viac ako dvesto rokov a tradícia ich výroby prechádza z generácie na generáciu.

  Krajina:  Rumunsko/Muntenia


Stará kováčska dielňa

Stará kováčska dielňa

Skanzen v Pstraznej pozostáva z drevených budov ľudovej architektúry Sudetských nížin. Medzi nimi je aj starožitná kováčska dielna z roku 1856, kde majster Kazimierz Kowalski ukazuje jej vybavenie a svoju prácu pri výrobe podkov.

  Krajina:  Poľsko, Sudety


Tradičná technika tavenia kovovej podkovy

Tradičná technika tavenia kovovej podkovy

Video ukazuje, ako sa vyrobila z podkovy a ako sa umiestňuje na nohu koňa. Najprv kováč vezme kus železa a vloží ho do ohňa. Čaká na to, aby sa teplota zvýšila na 1200 stupňov, aby ju bolo možné spracovať. Kus železa sa odstráni z ohňa a kováč ho začne biť. Znovu ho vložil do ohňa, kov opäť porazil a ohnul, až nadobudol formu podkovy. Po tom, on robí diery pre gombíky. Kováč znovu vloží kov do ohňa, aby dosiahli 2 konce, ktoré sú zvlnené. Trochu sa to ohýba a podkova je hotová. Teraz ju musí tvarovať podľa konskej nohy. Podkova nesmie byť väčšia alebo menšia ako chodidlo koňa.

  Krajina:  Rumunsko/Muntenia


Umelecké kovoobrábanie

Umelecké kovoobrábanie

Krátky videozáznam, ktorý zobrazuje kované výrobky vyrobené v dielni umeleckého spracovania železa Iron-Art. Záznam je zameraný na výrobu balustrády vyrobenej z tavenej ocele. Ukazuje celý proces výroby, od návrhu cez ohýbanie ocele, ktorá je opracovaná a natretá špeciálnou farbou, ktorá chráni balustrádu pred koróziou. Majster vyrába jedinečné výrobky podľa tradičných vzorov, ručne kované, precízne upravené a zdobené v secesnom štýle.

  Krajina:  Poľsko