Green Art House ARTCADEMY

Home / Green Art House

Green Art House

crafts
MODROTLAČ – LUCIA DOVALOVÁ, LUCIAR.T.

Category: Textile
Website: https://farebneobrazy.webnode.sk/

Obliekanie je súčasťou kultúry ľudstva. V rôznych obdobiach sa spôsoby obliekania menili, vyvíjali. Vždy to bolo o tom, že ľudia jednoducho potrebovali niečo, čo bolo praktické, pekné, trvácne a aj ekonomicky dostupné. Aj dnešný svet žije obliekaním a máme pocit, že sme oblečením zavalení. Väčšinou je to o prehnanej spotrebe kvôli finančnej dostupnosti oblečenia a aj ich nízkej kvalite. Ale nájdu sa aj kvalitné a poctivo vyrobené kúsky s dôrazom na remeslo našich predkov. Presne také remeselné kúsky vyrába Lucia Dovalová z dielne LUCIAr.t., ktorá sa venuje modrotlači.

V modrotlači sa spája príroda, história, technológia, chémia, výtvarné umenie i poctivé textilné remeslo. Modrotlač je taktiež spojená s tajomstvom výrobného postupu a záhadami prípravy špecifickej modrej indigovej farby, ktorá je posledným odtieňom v spektre modrej farby. Indigová farba je základom modrotlače a preto sa aj volá modrotlač. Ale, ako ukrýva slovíčko, niečo sa tlačí. Tlačí sa vzor na bielu látku špeciálnou zmesou, ktorá zakryje to, čo bude vo výsledku biele. Ako výsledok máme krásnu tmavomodrú látku s bielym vzorom.

Na plátno maľujeme vlastné vzory ručne, štetcom. Príprava nášho plátenka s modrotlačovým vzorom vysokej kvality trvá niekoľko hodín až dní. Závisí to od viacerých faktorov. Naše kúsky sú originály, ktoré sa niekedy líšia v drobných prvkoch, ale všetky nesú úplne pôvodný, nový motív. V našej „dielničke“ nemáme podmienky na výrobu vo veľkom, je to skutočne len o veľkosťou malých a aj málopočetných kúskoch, ktoré sme schopní pripraviť, namaľovať a nafarbiť, jednak na rôzne prezentácie a jednak pre prípadných záujemcov o naše produkty. S našimi modrotlačovými plátenkami vstupujeme do výsledných produktov, ktoré majú formu sukieň, košieľ, šiat, kapsičiek, peňaženiek. Pripravujeme aj opasky, motýliky, lemy na klobúky a samozrejme šperky a iné ozdoby krásy pre dámy, ako napríklad brošne či zrkadielka. To, čo sme pripravili a čo dokážeme, prezentujeme na výstavách, workshopoch, módnych prehliadkach. Tešíme sa z každej jednej príležitosti, pretože je to možnosť predstaviť, čo vieme a čo sme sa naučili.