CRAFTPEDIA ARTCADEMY

STRONA GŁÓWNA / Directorio Craftpedia


Instrumenty muzyczne:
Instrumenty muzyczne
"Drewniane „koncovka” (produkcjadętego ludowego instrumentu  muzycznego)"

"Drewniane „koncovka” (produkcjadętego ludowego instrumentu muzycznego)"

"Instrument drewniany Koncovka. Okres jego powstania sięga XIV-XVII wieku, ale obecnie jego wytwarzanie jest charakterystyczne dla obszaru rzeki Morawy. Twórca nie jest znany, ponieważ kształt i funkcjonalność tego instrumentu ewoluowały w czasie. „Koncovka” jest typowym słowackim instrumentem ludowym, który jest rzeźbiony w drewnie, a jego produkcja odbywa się głównie ze starszego drewna. Jest to gwizdek bez otworów dźwiekowych, na których pasterze grali poprzez przytykanie i dmykanie dna rowka. Systemem zadęcia można uzysać dwie harmonie. Tradycyjne melodie wygrywane są w częściowej skali ""Lydiana"", która jest dostępna na tym instrumencie."

  Kraj:  Słowacja


"Produkcja skrzypiec ""il cremonese"" przez Stefano Marzi"

"Produkcja skrzypiec ""il cremonese"" przez Stefano Marzi"

Film pokazuje starożytną sztukę lutnictwa. Skrzypce wykonane są z drewna świerkowego, które jest uważane za najlepsze do produkcji instrumentów. Klon wykorzystywany jest do wykonania uchwytu i dna instrumentu. Do innych części skrzypiec rzemieślnicy wykorzystują wierzby lub hebanu. Obróbka drewna przy wykonaniu skrzypiec wymaga wysokich umiejętności Drewno jest obrabiane z dużymi umiejętnościami a w końcowej fazie jest inkrustowane. Ostatni etap polega na malowaniu i polerowaniu instrumentu.

  Kraj:  Cremona (Lombardy), Włochy


"Produkcja ""Fujary"" "

"Produkcja ""Fujary"" "

"Fujara to drewniany ludowy instrument muzyczny. Najstarsze doniesienia o nim pochodzą z X wieku od arabskich pisarzy Roste i Kardis. Pochodzenie fujary jest nadal badane, sam instrument wpisał się w proces tworzenia rodziny drewnianych instrumentów dętych pod koniec XV i na początku XVI wieku. Do tej pory nie poznano twórcy transformacji formy kątowej instrumentu do dzisiejszej. Obecnie instrument jest bardzo popularny w środkowej cześci Słowacji. Jednak niektóre źródła podają, że jego domem jest Podpo, północna część obszaru górskiego. „Fujara” to bardzo duży tonalny flet basowy z 3 dolnymi otworami. Ma unikalne walory muzyczne i akustyczne. Jego tuleja ma na ogół długość 160–200 cm i jest uzupełniona krótszą tuleją o długości 40–80 cm, która służy jako kanał kierujący przepływ powietrza do krawędzi własnego fletu basowego. W przeszłości fujara była instrumentem pasterskim, a jej dźwiękiem uspokajano owce w czasie wypasu."

  Kraj:  Tereny dzisiejszej Słowacji


"Rzeźbienie szlachetnego drewna, aby odkryć jego muzyczną duszę"

"Rzeźbienie szlachetnego drewna, aby odkryć jego muzyczną duszę"

W młodym wieku wyjechał do Paryża, aby grać na gitarze. Carlos González zarabiał na życie grając w metrze, dopóki jego zamiłowanie do muzyki klasycznej nie skłoniło go do gry na lutni. Ponieważ nie miał dużo pieniędzy, zapisał się do studia i stworzył własny instrument. To wydarzenie zmieniło jego życie, a karierę gitarzysty odsunął na bok. W latach dziewięćdziesiątych osiedlił się w Almeria i od tego czasu sprzedaje swoje instrumenty z tej części Andaluzji całemu światu. Jeśli nie zna instrumentu, studiuje go, tworzy plany, a następnie tworzy. Obrał trudne zadanie związane ze swoją pasją: przekształcanie kawałka drewna, dopóki nie odkryje jego muzycznej duszy. Jego najbardziej prestiżowe wyróżnienia to Karta Mistrza Rzemieślnika Rządu Regionalnego Andaluzji oraz Order Dżentelmenów Sztuki i Kultury z Ministerstwa Kultury Francuskiej.

  Kraj:  Hiszpania, Andaluzja, Almería


"Ręcznie robiony ""Tulnik"", technika rzeźbienia"

"Ręcznie robiony ""Tulnik"", technika rzeźbienia"

"Tulnic jest instrumentem muzycznym o cylindrycznym kształcie, otwartym z obu stron. Gra na instrumencie polega na dmuchaniu do najwęższego końca instrumentu. Instrument muzyczny ma długość od 1,5 m do 3 m. Tulnic to archaiczny instrument muzyczny używany w Górach Zachodnich, wzywał do bitwy, sygnalizował pożary lub po prostu grał aby rozweselić biesiadników. Z upływem lat, historia się zmieniła i tulnic, podobnie jak wiele innych przedmiotów w gospodarstwach wiejskich, stracił swoją funkcjonalność. Dzisiaj tych, którzy wciąż potrafią przekazać tajemnicę robienia tuników przyszłym pokoleniom, jest bardzo niewielu. Tych, którzy potrafią wydobyć dźwięk z insrtumentu jest również bardzo niewielu i są to zazwyczaj kobiety. Drewno, z którego wykonany jest instrument, nazywane jest „fulgeris”, to rodzaj świerka uprawianego w górach o strukturze włókien umożliwiającej łatwe modelowanie. Pierwszym etapem produkcji tulnika jest oczyszczenie i podłużne cięcie drewna, w kształcie pryzmatu, a następnie jego suszenie w temperaturze pokojowej, z dala od słońca. Dalej, za pomocą żelaznego narzędzia, drewnu jest nadawany kształt Tulnika, który widać z zewnątrz, a na końcu instrument jest wiązany przy użyciu pędów jałowca, które można ozdobić."

  Kraj:  Rumunia/Transilvania


Film promocyjny Fazioli: Inside a Dream

Film promocyjny Fazioli: Inside a Dream

Film pokazuje umiejętności rzemieślników zajmujących się produkcją fortepianów z Fabryki Fazioli (z siedzibą w Veneto we Włoszech). Każdy fortepian jest wykonywany ręcznie i wymaga ponad 30 miesięcy pracy. Film pokazuje cały proces produkcji, od montażu różnych elementów do końcowego etapu malowania i polerowania drewna.

  Kraj:  Veneto, Włochy


Ręcznie rzeźbiony gwizdek

Ręcznie rzeźbiony gwizdek

"Gwizdek to instrument muzyczny wykonany z drewna. Wszystkie rodzaje gwizdków mają kształt cylindrycznej rurki, która może być z otworami lub bez. Pierwszy gwizdek odkryty na terytorium Rumunii, w Mołdawii pochodził sprzed 20 000 lat. W ostatnim stuleciu wielu mieszkańców wsi Zarand (hrabstwa Arad, Alba i Hunedoara) zajmowało się tradycyjnym rzemiosłem, w tym w produkcją gwizdków. Obecnie niewielu rzemieślników przekazuje to rzemiosło z pokolenia na pokolenie. W filmie ostatni ""mistrz gwizdka"" ze wsi Dumbrava de Sus, gmina Ribita, pokazuje jak przygotować i wyprodukować gwizdek. Rzemieślnik wybierając drewno do wykonania gwizdka proponuje wykorzystania drewna ze śliwy, jesionu, orzecha laskowego lub wierzby."

  Kraj:  Rumunia/Transylwania


Technika kastanietów - hiszpańskie kastaniety

Technika kastanietów - hiszpańskie kastaniety

"Opisywane przedmioty to para kastanietów. Istnieje specyficzna technika tworzenia tradycyjnych hiszpańskich kastanietów. Głównym materiałem stosowanym do produkcji kastanietów jest w szczególności drewno kasztanowe. Obszar geograficzny, gdzie funckjonuje rzemiosło kastanietów to w rzeczywistości cała Hiszpania. Ten krótki film pokazuje przykład tworzenia kastanietów."

  Kraj:  Hiszpania


Tradycyjny flet cypryjski

Tradycyjny flet cypryjski

Tradycyjny instrument muzyczny, który był wykorzystywany w muzyce tradycyjnej, a zwłaszcza muzyce folklorystycznej.

  Kraj:  Cypr


Wycieczka po Fabryce saksofonów Yamaha

Wycieczka po Fabryce saksofonów Yamaha

Wideo pokazuje produkcję saksofonów w belgijskiej fabryce saksofonów. Saksofon został wynaleziony przez Adolphe Saxa, Belga, od którego nazwiska instrument został nazwany. Saksofon wykonywany jest z mosiądzu a następnie jest dekorowany i polerowany.

  Kraj:  Belgia


Zambomba

Zambomba

"Zambomba to hiszpański instrument ludowy, wydający dzwięk za pomocą pocierania powierzchni. Składa się z pustego cylindra, który może być wykonany z różnych materiałów (ceramiki, wypalanej gliny, drewna itp.), z jednym końcem zamkniętym łatką, która jest przesuwana przez środek prętem wykonanym z drewna lub innych materiałów. Pocierając pręt obiema rękami, wytwarzane są wibracje przenoszone są na skórę, wytwarzając poważny i osobliwy dźwięk. W procesie produkcji biorą udział tacy rzemieślnicy jak garncarz czy garbarz ""Zambombero"" którzy współracują przy zamawianiu gliny czy kupnie wyprawionej skóry. Z kolei stroiki do wędki są zbierane bezpośrednio w wilgotnych miejscach. „Zambombero” montuje wszystkie elementy i dostraja instrument. Instrument ""narodził się"" dzięki organizowanym biesiadnym spotkaniom sąsiedzkim flamenco w Jerez, gdzie słuzył jako akompaniament do śpiewu flamenco. W kolejnym stuleciu został wzbogacony stylistycznie i muzycznie co zbiegło się z włączeniem kolęd andaluzyjskich ""Villancicos"" do repertuaru flamenco."

  Kraj:  Andaluzja, Hiszpania


Ludowy instrument z Polski - Dudy

Ludowy instrument z Polski - Dudy

Dudy ludowy instrument muzyczny dęty z drewna z grupy aerofonów stroikowych. Ducy wchodza w skład tradycyjnej kapeli zachowanej do naszych czasów w południowo-zachodniej części Wielkopolski w Polsce. Dudy zalicza się do instrumentów dętych. Materiały: drewno, skóra, metalowy narożnik, tkanina. Film pokazuje i opisuje sam instrument i technikę wykonania instrumentu - Dudy podhalańskie. Dzięki nagraniu można również wysłuchać brzmienia instrumentu wykonywanego przez grupę folkową.

https://www.youtube.com/watch?v=W7LAmW_FA9w

  Kraj:  Polska, Podhale, Beskid Żywiecki, obszar Śląska, Cieszyn i przede wszystkim, Wielkopolska


Produkcja hiszpańskiej gitary

Produkcja hiszpańskiej gitary

Warsztaty prowadzone przez Daniela Gil de Avalle'a pokazują budowę, montaż, konserwację i kolekcję instrumentów strunowych i szarpanych. Odbywają się w niezwykłym otoczeniu: sercu historycznej żydowskiej dzielnicy Granady, Realejo. Poprzez konserwację starych instrumentów strunowych lutnik Daniel Gil de Avalle przyczynia się do badania i odzyskiwania hiszpańskiego dziedzictwa i kultury.

 

Proces budowy profesjonalnych hiszpańskich gitar i koncert rozpoczyna się od wyboru wysokiej jakości drewna z różnych stron świata, np.  z Palo Santo, Madagaskaru, wykorzystując drewno cyprysu, jodły, cedru, hebanu, klonu itp. Drewno wysycha naturalnie przez około 10 do 30 lat, w zależności od modelu gitary, co zapewnia maksymalną harmonię i blask gitary. Podczas procesu budowy hiszpańskich gitar wykorzystuje się naturalne drewniane łączniki, aby zapewnić instrumentowi niezbędne zamknięcie i napięcie. Gitara jest lakierowana ręcznie, przy użyciu Goma Laca, dzięki czemu gitary uzyskuje wykończenie i maksymalną elastyczność dzięki wykorzystaniu tego lakieru.

  Kraj:  Hiszpania, Andaluzja, Granada


Rabel

Rabel

„Rabel” jest instrumentem strunowym podobnym do skrzypiec, ze zmienną liczbą strun, od 1 do 5. Dźwięk uzyskuje się poprzez pocieranie strun łukiem, podczas gdy instrument spoczywa na ramieniu, klatce piersiowej, boku, na udzie jednej nogi lub pomiędzy nogami. Można grać w pozycji stojącej lub siedzącej. Instrument został wprowadzony na Półwysep Iberyjski przez Arabów, zyskując największa popularność w średniowieczu i renesansie, używany zarówno przez trubadurów, jak i minstreli. W swojej rzemieślniczej konstrukcji kawałek wydrążonego drewna jest używany w niestandardowy sposób, aby przybierać różne formy. Nie ma unikalnego wzoru. Głównym materiałem użytym do produkcji jest drewno i zwykle jest wykonany z więcej niż jednego kawałka. W zależności od obszaru na okładki stosuje się inne materiały, takie jak skórki, cyna lub samo drewno. W przypadku strun „rabela” można zastosować niektóre jelita zwierzęce, chociaż dziś istnieją struny metalowe, które zapewniają lepsze brzmienie i łatwiejsze dostrajanie. Do łuku tradycyjnie poszukuje się pręta, który można wygiąć, a do lin stosuje się sierść konia. Obecnie grzywę można zastąpić bardzo cienkim nylonem, który po zwinięciu zapewnia bardzo dobre tarcie

  Kraj:  Hiszpania


Technika rzemiosła klasycznej gitary hiszpańskiej

Technika rzemiosła klasycznej gitary hiszpańskiej

Omawiane instrumenty to gitary klasyczne. - Przedstawiona technika jest typową techniką wytwarzania klasycznych hiszpańskich gitar flamenco. - Głównym materiałem jest drewno. Zazwyczaj stosuje się drewno palisandrowe, klonowe, koa, satynowe i kawiorowe i inne. Dołączone są dwa filmy, z których jeden pokazuje, jak powstaje typowa gitara flamenco, a drugi pokazuje poszczególne kroki tworzenia gitary klasycznej.

https://www.youtube.com/embed/wzx_NU_jVtA

https://www.youtube.com/embed/Tx215PwT11I

  Kraj:  Andaluzja, Hiszpania


Wytwarzanie bębnów Chaumy

Wytwarzanie bębnów Chaumy

Film pokazuje produkcję bębna. Rzemieślnik najpierw pracuje nad zewnętrzną strukturą bębna, nadając mu odpowiedni kształt. Następnie używa sznurków do związania wewnętrznej części bębna. 

  Kraj:  Belgia


Złóbcoki - instrument ludowy

Złóbcoki - instrument ludowy

"Złóbcoki nalezą do grupy instrumentów nazywanych chordofony. Chordofony to jedne z najstarszych instrumentów muzycznych, które dzielimy na chordofony szarpane, chordofony młoteczkowe i chordofony smyczkowe . Instrumenty, w których źródłem dźwięku jest jedna lub więcej strun napiętych pomiędzy dwoma określonymi punktami. Złóbcoki to instrument o niezbyt donośnym brzmieniu, używany na Podhalu przed rozpowszechnieniem się skrzypiec; współcześnie wznowiony w ruchu folklorystycznym. Złóbcoki wykonane są z drewna i metalu. Film pokazuje i opisuje sam instrument i technikę wykonania instrumentu - Dudy podhalańskie. Dzięki nagraniu można również wysłuchać brzmienia instrumentu wykonywanego przez grupę folkową."

https://www.youtube.com/watch?v=2Ij-xOMAdgk

  Kraj:  Polska