OER-CRAFT

Kształtowanie marki dla mikroprzedsiębiorców z sektora sztuki i rzemiosł artystycznych

SFA_TF_2_5_PL  

 Title:
Kształtowanie marki dla mikroprzedsiębiorców z sektora sztuki i rzemiosł artystycznych
 Keywords
Marka, logotyp, tożsamość, wizerunek, reputacja
 Author:
UMA
 Languages:
English
 Objectives/goals:

1. Uczestnik ma świadomość znaczenia zarządzania i budowania marki przedsiębiorstwa
2. Uczestnik identyfikuje poszczególne elementy marki
3. Uczestnik rozróżnia wizerunek i tożsamość
4. Uczestnik rozumie znaczenie budowania reputacji w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej


 Description:

WedÅ‚ug Roberta Leduc: „Marka to nazwa, termin, symbol lub projekt lub ich kombinacja, przypisana do produktu lub usÅ‚ugi, za które jest bezpoÅ›rednio odpowiedzialna. To ona powinna uczynić produkt rozpoznawalnym i odróżnić go od konkurencji; musi gwarantować jego jakość i ciÄ…gÅ‚e doskonalenie.”

Aby odróżnić naszÄ… firmÄ™ od konkurentów, musimy dobrze zarzÄ…dzać markÄ….

Logo jest materializacją marki w formie obrazu, jednak marka to nie tylko logo. Pojęcia wizerunku, tożsamości i reputacji są bardzo ważne dla firmy; ponieważ dobre lub złe zarządzanie tymi elementami może przynieść nam wiele korzyści lub wiele strat, w zależności od ich odpowiedniego wykorzystania.



 Contents

• Zarządzanie marką daje rozgłos poprzez reklamę i inne formy komunikacji zewnętrznej, gwarantuje bezpieczeństwo i zależy od jakości. Nieznana marka nie ma wartości. Marki pomagają zidentyfikować produkt, pozwalają również na porównanie z innymi i pomagają konsumentowi w dokonaniu wyboru. • Marki stale się rozwijają. Logo to przedstawienie graficzne, dlatego wymaga uwzględnienia takich elementów, jak: typografia, kolory firmowe i kształt logo. Aby logo było skuteczne, musi mieć szereg cech, takich jak: zwięzłość, łatwość odczytu, łatwość wymowy, zapamiętywanie i inne. • Jako część logo możemy rozróżnić między Izototypem, który jest częścią symboliczną (bez tekstu) marki, a Imagotypem, który jest zestawem ikoniczno-tekstowym, w którym tekst i symbol są wyraźnie zróżnicowane (mogą działać osobno). I wreszcie Isologo, gdzie tekst i obraz połączone są w jednym bloku. • Marka, tożsamość, reputacja • Wizerunek, tożsamość i reputacja to trzy podstawowe elementy wartości marki. Czasami pojęcia, te są mylone. • Najpierw zdefiniujemy każde z tych pojęć, a następnie odróżnimy je od siebie. ● Wizerunek to ogólne wrażenie, na podstawie którego otoczenie ocenia firmę. ● Tożsamość polega na projektowaniu, za pośrednictwem wewnętrznego i zewnętrznego programu komunikacyjnego, zestawu systemów, struktur i wartości, które dominują w firmie. ● Reputacja to reprezentacja postrzegania przeszłych działań firmy oraz przyszłych oczekiwań, które opisują ogólne wrażenie jakie odnoszą kluczowe grupy interesariuszy firmy względem jej głównych rywali. (Forbrum, 1997) • Tym, co wyróżnia wizerunek od tożsamości, jest to, że jest to wrażenie wywoływane w otoczeniu zewnętrznym –czyli to, co klienci myślą o naszej marce; podczas gdy tożsamość jest tym, co marka chce przekazać. Tożsamość i wizerunek nie są tożsame w odbiorze konsumentów, jednak efektywna komunikacja może je do siebie zbliżyć. • Reputacja z kolei to długoterminowa koncepcja uwzględniająca oczekiwania różnych interesariuszy względem marki. • Fombrum i Van Riel wiążą reputację z 5 atrybutami biznesowymi: widocznością, różnicowaniem, autentycznością, przejrzystością i siłą.


 Results


 Indicators


 Bibliography

https://www.ziprecruiter.com/e/What-Is-the-Difference-Between-a-Commercial-Director-and-a-Sales-Director
https://blog.hubspot.com/marketing/public-relations-definition
https://www.antevenio.com/blog/2015/04/tipos-de-soportes-publicitarios-digitales/
https://www.marketingdirecto.com/marketing-general/tendencias/%C2%BFconoce-las-4ps-del-marketing
https://www.cyberclick.es/en/marketing
https://fundacom.lat/conocimiento/reputacion-e-imagen-similitudes-y-diferencias/
Fombrun, Ch. (1997). Reputation, Realizing Value form Corporate Image, Harvard Business School Press.
Fombrum, C.J. y Van Riel, C.B. (2003): Fame and Fortune. How Successful Companies Build Winning Reputations, FT Prentice Hall.
Kotler, P. (2018). Principles of Marketing, Global Edition

Leduc, R. La publicité: une force au service de l'entreprise
Villafañe, J (2004). La Buena reputación. Claves del valor intangible de las empresas. Editorial Pirámide
 


 Related material:
2.2.2.5_artcademy_training_fiche_image_identity_and_reputation_uma_pl.docx