OER-CRAFT

Ako si vybrať komunikačné kanály

BC_4_SK  

 Title:
Ako si vybrať komunikačné kanály
 Keywords
branding, komunikácia, obraz spoločnosti.
 Author:
IWS
 Languages:
English
 Objectives/goals:
Na konci tohto tréningového modulu sa dozviete ako najlepšie si vyberiete komunikačné kanály.

 Description:
Rozhodnutie o tom, aké kanály použijete nie je jednoduché. Pred rozhodnutím aký komunikačný kanál použijete, potrebujete identifikovať vašu cieľovú skupinu a spraviť niekoľko prieskumov o tom ako získavajú a využívajú informácie. Je dôležité brať do úvahy zložitosť správy, ktorú chcete odkomunikovať, náklady komunikácie a tiež sa rozhodnúť, či chcete so svojimi zákazníkmi komunikovať interaktívne.
V dnešnom globalizovanom a vysoko-technologickom svete existuje veľmi veľa rozličných interných komunikačných kanálov, z ktorých si môžete vybrať, a každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Žiadne dva kanály nie sú rovnaké. Musíte sa múdro rozhodnúť na základe obsahu vašej správy, prijímateľa správy, zložitosti a časovania.


 Contents

• Identifikujte cieľových prijímateľov správy: Nájdite názvy pozícií ľudí, ktorí rozhodujú alebo ovplyvňujú rozhodnutia o nákupe tých výrobkov, ktoré vy dodávate. Spravte si prieskum informácií z médií, z časopisov a novín, ktoré vám znemožňujú dostať sa k cieľovým prijímateľom správy. Načrtnite si užší výber publikácií, ktoré môžete použiť na reklamu alebo šírenie obsahu. Opýtajte sa obchodníkov či stretávajú ľudí, ktorí robia hlavné rozhodnutia o nákupe tvárou v tvár. Ak áno, môžete obchodníkov využiť na odkomunikovanie informácií. Zvážte, ako môžete využiť svoju webstránku pri komunikácií s cieľovými prijímateľmi správy. Keď spoločnosti zvažujú nákup, využívajú internet na zber predbežných informácií.

• Analyzujte správu, ktorú chcete odkomunikovať: Použite kanály ako napríklad inzerciu, e-mail alebo krátku správu na sociálnych médiách ako je Twitter na poslanie jednoduchej správy, napríklad o zmene ceny alebo o novom výrobku. Vyberte kanál, ktorý vám umožní túto tému spracovať do detailov, ak by ste chceli vysvetliť aký úžitok ponúka nový výrobok alebo strategická zmena v spoločnosti. Zvážte, aké články v časopisoch čítajú cieľoví prijímatelia vašej správy, podrobnú technickú dokumentáciu dostupnú na vašej webstránke alebo možnosti vystúpiť na konferenciách odvetvia, na ktorých sa zúčastňujú aj cieľoví prijímatelia správy.

• Vypočítajte náklady na komunikáciu cez kanály, ktoré ste identifikovali: Získajte sadzby reklamných poplatkov od vydavateľstiev, spýtajte sa dizajnérov a ľudí v tlači na náklady na tlač rôznych dokumentov, ako je technická dokumentácia a vypočítajte si náklady priameho predaja v prípade oslovenia hlavných subjektov riadenia.

• Vyberte si interaktívne kanály: Vytvorte fórum alebo stránku, na ktorej môžu návštevníci vašej webstránky ohodnotiť výrobok a podporte ich v tom, aby svoje názory zdieľali. Sledujte sociálne média a hľadajte všetko, čo sa týka vašej spoločnosti. Odpovedajte na komentáre, vytvorte dialóg a chráňte si reputáciu.

• Práca s odborníkmi v oblasti komunikácie na vytvorenie a zavedenie vašej komunikačnej stratégie: Určite konzultanta pre vzťah s verejnosťou aby riešil záležitosti týkajúce sa médií – zaistil, že tlačová správa vyjde v správnej publikácii a dosiahne pokrytie v médiách, ktoré majú vplyv.


 Results
Analýzou cieľových prijímateľov správy, správy samotnej, cieľov, ktoré chcete dosiahnuť sa dozviete ako si vybrať komunikačné kanály.


 Indicators
• Aký veľký je Váš dosah? 
V dnešnej dobe máte k dispozícii rôzne nástroje vďaka množstvu platforiem napojených na sociálne médiá, ktoré vám ukazujú koľko ľudí vlastne videlo obsah, ktorý ste nahrali.

Niekoľko príkladov: 
• Pre návštevnosť vašej webstránky, môžete použiť Google Analytics. S Google Analytics môžete vidieť koľko ľudí sa pozrelo na vašu webstránku. 
• Pre návštevnosť videí – YouTube počíta, koľko ľudí videlo vaše videá. 
• Návštevnosť na Facebooku, na Facebooku môžete vidieť koľkým ľuďom sa páči vaša stránka, ale Facebook takisto poskytuje ukazovatele, ktoré ukazujú koľko ľudí sa pozrelo na stránku vašej spoločnosti. 
• Email Opens, nachádzajú sa tu nástroje, ktoré vám povedia približne koľko ľudí otvorilo e-mail, ktorý ste im poslali. 
• Koľko „followerov“ (nasledovníkov) máte? 
Veľa spoločností nabáda ľudí, aby sa prihlásili a tak s nimi mohli trvalo komunikovať. 

Niekoľko príkladov 
• Email Newsletter subscribers, koľkých ľudí máte na zozname príjemcov e-mailu? 
• Nasledovníci na Twitteri, ak sa rozhodnete používať Twitter, je jednoduché zistiť koľko ľudí vás nasleduje/pozoruje vašu stránku.
• Fanúšikovia na Facebooku, je to podobné ako na Twitteri, je jednoduché zistiť koľkým ľuďom sa páči vaša stránka, tým, že označia, že sa im vaša stránka páči vás zároveň aj nasledujú. 

Taktiež existujú iné kanály, ktoré môžete použiť, ako napríklad video správy, sociálne médiá, systémy spoločnej adresy, hlasová pošta, textové správy alebo web casts.


 Bibliography

Popis: http://smallbusiness.chron.com/determine-appropriate-communication-channel-24098.html
Obsah: http://smallbusiness.chron.com/determine-appropriate-communication-channel-24098.html

Ukazovatele: http://www.idealware.org/measuring-online-communications