Contents
• Vzdelávanie sa vykonáva vo firme, aby pomohlo zamestnávateľom rozvíjať ich zamestnancov. Vzdelávanie by malo byť systematické a musí zodpovedať skutočným vzdelávacím potrebám firmy, aby sa zaplnili medzery v spôsobilostiach zamestnancov. Zjednodušený vzdelávací cyklus, ktorá je uvedený nižšie, sa dá ľahko uplatniť v umelecko-remeselných firmách.
• Vzdelávací cyklus
a) Analýza vzdelávacích potrieb: Posúďte, čo potrebujú vedieť vaši zamestnanci, aby mohli úspešne vykonávať svoju prácu. Môžete sa opýtať: aké znalosti, zručnosti a postoje sú potrebné vo vašej firme? Kto potrebuje vzdelávanie? Aký by bol najefektívnejší spôsob vzdelávania?
b) Návrh: Určite, ako budú vyzerať vaše metódy vzdelávania „on-the-job“.
c) Realizácia: Rozhodnite sa kto/kedy/ako bude realizovať váš vzdelávací program.
d) Vyhodnotenie: Získajte spätnú väzbu, aby ste vedeli, či sa vaše školenie stretlo s potrebami vašich zamestnancov.
• Metódy vzdelávania
• Techniky rozvoja zamestnancov možno rozdeliť na tie, ktoré sa odohrávajú na pracovisku – on-the-job – a mimo pracoviska – off-the-job vzdelávanie. On-the-job metódy sú často lacnejšie a veľmi praktické. Naopak, off-the-job metódy dávajú príležitosti získať nové spôsobilosti, stretnúť sa s novými trendmi a nenarúšajú normálny chod firmy. Avšak, sú zvyčajne nákladnejšie, nie sú priamo v kontexte práce, sú často formálne a nemusia byť založené na skúsenostiach.
• V biznise si prístup kombinovaného vzdelávania získava čoraz väčšiu obľubu, nakoľko znamená používanie viac ako jednej vzdelávacej metódy na vzdelávanie určitého predmetu. Nové formy vzdelávania, ako napríklad e-learning, otvorené a vzdialené vzdelávanie alebo podpora externých koučov, pomohli mnohým MSP čeliť novým výzvam.
• Vyhodnocovanie vzdelávania
• Hodnotenie vzdelávacieho programu je dôležité, pretože pomáha pri posudzovaní, či boli ciele vzdelávania dosiahnuté a aká je v skutočnosti hodnota vzdelávania. Pre zamestnávateľa hodnotenie vzdelávania a rozvoja znamená vyhodnotenie dopadu na výkon a správanie zamestnancov. Požadované správanie sa zamestnancov a lepší výkon povedú k vyššej kvalite výrobkov alebo služieb a nakoniec k vyšším ziskom. Avšak, je dôležité posúdiť hodnotu programu nielen pre zamestnávateľa, ale aj pre zamestnancov. Dá sa to posúdiť spokojnosťou zamestnancov.
Title:
VZDELÁVANIE A ROZVOJ
Keywords
Vzdelávanie, on-the-job a off-the-job tréningové metódy, job shadowing, mentoring
Author:
AGH
Languages:
English
• Naučiť sa ako, môžu činnosti, postupy a nástroje personálneho manažmentu pomôcť pri rozvoji a zvyšovaní efektívnosti firmy.
• Pochopiť, ktoré postupy a nástroje PM sú užitočné pre umelecko-remeselné firmy.
• Byť schopný implementovať niektoré užitočné postupy a nástroje personálneho manažmentu.
• Naučiť sa, ako efektívne riadiť ľudí v organizáciách.
Description:
• Vzdelávanie sa vykonáva vo firme, aby pomohlo zamestnávateľom rozvíjať ich zamestnancov. Vzdelávanie by malo byť systematické a musí zodpovedať skutočným vzdelávacím potrebám firmy, aby sa zaplnili medzery v spôsobilostiach zamestnancov. Zjednodušený vzdelávací cyklus, ktorá je uvedený nižšie, sa dá ľahko uplatniť v umelecko-remeselných firmách. • Vzdelávací cyklus a) Analýza vzdelávacích potrieb: Posúďte, čo potrebujú vedieť vaši zamestnanci, aby mohli úspešne vykonávať svoju prácu. Môžete sa opýtať: aké znalosti, zručnosti a postoje sú potrebné vo vašej firme? Kto potrebuje vzdelávanie? Aký by bol najefektívnejší spôsob vzdelávania? b) Návrh: Určite, ako budú vyzerať vaše metódy vzdelávania „on-the-job“. c) Realizácia: Rozhodnite sa kto/kedy/ako bude realizovať váš vzdelávací program. d) Vyhodnotenie: Získajte spätnú väzbu, aby ste vedeli, či sa vaše školenie stretlo s potrebami vašich zamestnancov. • Metódy vzdelávania • Techniky rozvoja zamestnancov možno rozdeliť na tie, ktoré sa odohrávajú na pracovisku – on-the-job – a mimo pracoviska – off-the-job vzdelávanie. On-the-job metódy sú často lacnejšie a veľmi praktické. Naopak, off-the-job metódy dávajú príležitosti získať nové spôsobilosti, stretnúť sa s novými trendmi a nenarúšajú normálny chod firmy. Avšak, sú zvyčajne nákladnejšie, nie sú priamo v kontexte práce, sú často formálne a nemusia byť založené na skúsenostiach. • V biznise si prístup kombinovaného vzdelávania získava čoraz väčšiu obľubu, nakoľko znamená používanie viac ako jednej vzdelávacej metódy na vzdelávanie určitého predmetu. Nové formy vzdelávania, ako napríklad e-learning, otvorené a vzdialené vzdelávanie alebo podpora externých koučov, pomohli mnohým MSP čeliť novým výzvam. • Vyhodnocovanie vzdelávania • Hodnotenie vzdelávacieho programu je dôležité, pretože pomáha pri posudzovaní, či boli ciele vzdelávania dosiahnuté a aká je v skutočnosti hodnota vzdelávania. Pre zamestnávateľa hodnotenie vzdelávania a rozvoja znamená vyhodnotenie dopadu na výkon a správanie zamestnancov. Požadované správanie sa zamestnancov a lepší výkon povedú k vyššej kvalite výrobkov alebo služieb a nakoniec k vyšším ziskom. Avšak, je dôležité posúdiť hodnotu programu nielen pre zamestnávateľa, ale aj pre zamestnancov. Dá sa to posúdiť spokojnosťou zamestnancov.